Ogniwa 1865 Li-Ion dla latarek "taktycznych"

PostNapisane: 10 sie 2014, o 17:09 
Administrator

Replika: AK-74 RK-06
FPS: 540
Siamanko.

Spora część latarek "taktycznych" np: http://wmasg.pl/pl/armoury/show/453268 korzysta z ogniw 1865.
Obrazek

Są to ogniwa stosowane np. w laptopowych akumulatorach, znajduje się tam zazwyczaj 6 tego typu baterii.
Mając starą, "niedziałającą" baterię laptopową można ją zniszczyć i wyciągnąć właśnie te akumulatorki, ja tak właśnie pozyskałem 6 sztuk, na każdej z nich latarka świeci na pełnej mocy około 3 godzin.

Dlaczego "niedziałającą" ? Ponieważ często przyczyną awarii baterii lapropowych jest wylanie się jednego ogniwa, a cała reszta jest w 100% sprawna, w innych laptopach stosuje się elektronikę, która po przekroczeniu pewnej ilości ładowań zaczyna zaniżać pojemność akumulatora podając do laptopa błędne dane, przez co ten nie ładuje ich odpowiednio.
W moim przypadku na 2 laptopowe akumulatory w jednym wszystkie baterie były sprawne (laptop działał max 10 minut), każdy akumulatorek wchłonął na I-max'ie ponad 2150mAh, gdzie nominalnie jest 2200mAh (Baterie od LG kod: LGAAS31865) więc spadek znikomy, i baterie nie były do końca chyba naładowane bo spierdzieliłem robotę...
Natomiast w drugim akumulatorze nie było już tak wesoło, bo 2 pakiety z 6 wypuściły kwasy i bateria w laptopnie nie była w ogóle czytana, ale pozostałe 4 ogniwa wypadają też bardzo nieźle (Sanyo UR1865A - weszło 2130mAh na przypuszczalne 2200mAh)

Polecam firmę Sanyo - robi świetne paluszki ładowalne "Eneloop".

Baterie można z powodzeniem ładować przez ballancer, ja ładuję obecnie 3 jednocześnie, bo nie mam wtyku na 6 cell...
Mankamentem jest to, że występują różne odmiany i marki tych baterii, niektóre mają napięcie znamionowe 3,6V\3,7V i ładują się do 4,1V/4,2V/4,3V, trzeba to poszukać w sieci, ale niestety danych jest mało...

Edit:
Kolejnym problemem jest to, że czasami baterie są rozładowane grubo poniżej nominalnego napięcia i I-max wyskakuje z błędem "Low Voltage", w takim wypadku baterię trzeba ręcznie podładować do 3V bardzo niskim prądem np.: 0,1A po takim podładowaniu można śmiało używać zaprogramowanych trybów w I-max'ie.
Operację te można wykonać na trybie Ni-Cd albo Ni-MH, tylko trzeba uważać by nie przeładować...

Pozdrawiam wszystkich, ja już mogę sobie świecić ponad 9*3h = 27h na Full mocy moją latareczką ;)

PostNapisane: 12 sie 2014, o 19:45 

Replika: G36,Beretta
FPS: 360
I ja też tak zrobiłem, już jakiś czas temu i wszystko chula aż miło :)